
Missen als een ronde vorm toont kunst over verlies en doorleven
Ieder mens krijgt vroeg of laat te maken met verlies. In de tentoonstelling Missen als een ronde vorm, geïnspireerd op het gelijknamige, lovend ontvangen boek van schrijver en curator Hanne Hagenaars, presenteert Stedelijk Museum Schiedam kunstwerken van meer dan dertig (inter)nationale kunstenaars die gaan over verlies en doorleven, maar ook over houvast en levenskracht. De expositie is t/m 1 maart te zien.
Er zijn indringende werken en verhalen van onder meer Aysen Kaptanoglu, Minne Kersten, Kevin Simón Mancera, Keetje Mans, Job Koelewijn, Berend Strik, Aline Thomassen, Efrat Zehavi en vele anderen. Kunstenaars met ieder hun eigen verhaal en persoonlijke ervaringen, en toch herkenbaar voor iedereen. De tentoonstelling brengt de kracht van kunst en verbeelding bij het omgaan met verlies bij een groter publiek voor het voetlicht.
De verpletterende stilte
In het boek Missen als een ronde vorm bespreekt Hanne Hagenaars haar fascinatie voor verloren herinneringen, ingegeven door de vroege dood van haar moeder. Ze was achttien jaar, net geslaagd voor de middelbare school en startklaar om het leven aan te gaan. De verpletterende stilte die volgde, doordat er binnen het gezin nauwelijks nog over haar moeder werd gesproken, leidde vele jaren later tot het boek. Hanne: “Nu ik een stuk ouder ben dan mijn moeder ooit is geworden, is er nog tijd om het tekort van de stilte goed te maken. Hier, alsjeblieft, een boek.”
De tentoonstelling Missen als een ronde vorm is een vervolg op het boek, geen letterlijke vertaling. Ook is het geen sombere tentoonstelling; verdriet en pijn worden niet genegeerd, maar juist de levenskracht om met gemis om te kunnen gaan, speelt een belangrijke rol. Samen met het museum brengt Hanne kunstenaars bij elkaar die allemaal hun eigen verhaal hebben en kunst als taal gebruiken om ervaringen of herinneringen te verbeelden.
Anne de Haij, directeur Stedelijk Museum Schiedam: “Toen Hanne haar boek Missen als een ronde vorm publiceerde, waren wij meteen geraakt. De thematiek raakt een bijzondere snaar. Verlies, en de omgang daarmee, is een universeel menselijk thema, wat in een onzeker tijdsgewricht als het huidige belangrijker lijkt dan ooit. We zagen een prachtige kans om aan die onzekerheid een tegenwicht te kunnen bieden via kunst. En een open gesprek over hoe verder te gaan na verlies bij zoveel mogelijk mensen aan te moedigen. We hopen een grotere groep mensen hiermee een stukje dichterbij zichzelf, elkaar en de kunst te brengen.”
De liefde achter missen
Aansluitend op de tentoonstelling Missen als een ronde vorm. De kunst van het doorleven presenteert Stedelijk Museum Schiedam beneden in de Stadsgalerij een tentoonstelling met verhalen van Schiedammers over hún gemis. Waar Maria (40) vele dierbaren verloor, mist Benita (10) haar moederland Iran en vooral haar oma. Deelnemer Danny (40) verloor een periode lang iets heel persoonlijks: zichzelf. Moedig delen negen Schiedammers in de tentoonstelling De liefde achter missen hun verhaal. In de vorm van intieme gedenkplekken krijgt zowel het persoonlijke gemis als de achterliggende liefde een passende plaats. Gedurende de tentoonstelling organiseert het museum een aantal aansluitende activiteiten met en voor Schiedammers, rondom het thema verlies.
Coverfoto: Ayşen Kaptanoğlu, The Cruelest Month, 2020, tweeluik, collectie kunstenaar
Dit is gesponsorde content
Meer nieuwtjes lezen?
Lees nog meer tips, achtergrondverhalen en nieuws over Rotterdam.